Hvornår kan man bruge §56 ved sygdom?

| Medlemsnyhed | Indrykket af Cabi

Hvordan er reglerne, og hvad kræver det at tage §56 i brug?

Cabi ekspert indenfor sygefravær får mange spørgsmål omkring §56. Det er fx:

"Jeg har hørt, at man kan få en paragraf 56 til en sygemeldt medarbejder. Hvad kræver det?"

Hvis du også har brug for et klart svar, så du kan komme videre med arbejdet, så tag fat i Birgitte Poulsen på  86 12 8 55. Det er gratis for virksomheder at ringe.


Skriv kommentar

Medlemsnyhed

Indrykket af
Cabi

Åboulevarden 70, 3.
8000 Aarhus C
Danmark
Cabi

Send til en kollega

0.067