Torsdag morgen har mange danskere fundet en falsk rykker fra Tele2 i deres elektroniske indbakke. E-mailen indeholder et ondsindet hacker-program.
En gruppe hackere har i nat forsøgt at bedrage danske e-mail modtagere ved at misbruge Tele2's navn. I e-mailen beder bedragerne modtagerne indbetale penge til teleselskabet, men mailen indeholder et ondskabsfuldt program, hackerne kan bruge til at aflæse personlige oplysninger fra ofrets computer.
Tele2 opfangede automatisk svindelforsøget, da afsenderadressen på e-mailen ikke eksisterer, og sikkerhedssystemet har sørget for, at kun meget få Tele2-kunder har modtaget mailen. Kunderne hos andre teleselskaber har dog modtaget den svigagtige mail.
- Når vores navn bliver misbrugt, gælder det om at handle så hurtigt som mulig. Vores alarmsystemer har i dette tilfælde effektivt blokeret for mailen, så den er kun kommet frem til ganske få af vores egne kunder, siger administrerende direktør Thomas Nistrup, Tele2.
- Samarbejdet mellem teleselskaberne har også fungeret upåklageligt. Så alle selskaber har hurtigt og effektivt gjort en stor indsats for at lukke ned for den skadelige e-mail.
Synlighed invitation for hackere
Teleselskabet har netop skiftet design og logo, og markedsfører sig derfor intensivt med gode tilbud. Når vi er ekstra synlige, kan vi blive mål for hackere, mener Thomas Nistrup.
- Vores synlighed på markedet gør nok, at nogle hackere vælger at misbruge netop vores navn. Det bedste råd, vi kan give, er at være kritisk over for e-mails, man ikke forventede at få.
På sin
hjemmeside har Tele2 samlet 10 gode råd om, hvordan man genkender ondsindede e-mails og hvad man kan gøre for at undgå hackere. Tele2 samarbejder med politiet om at finde frem til gerningsmændene.
E-mailen ser ud som om, den er sendt fra e-mail adressen
betalingsservice@tele2.dk. Den bør ikke åbnes, men i stedet slettes med det samme.