Choose language Home > Article displaySkip Navigation Links Thursday 23 May 2013
Advertising / Contact  

Tele2 misbrugt af bedragere
22 March 2007 / IT og tele / Af Jann Kalf Larsen
Print Tip Debat
Torsdag morgen har mange danskere fundet en falsk rykker fra Tele2 i deres elektroniske indbakke. E-mailen indeholder et ondsindet hacker-program.
En gruppe hackere har i nat forsøgt at bedrage danske e-mail modtagere ved at misbruge Tele2's navn. I e-mailen beder bedragerne modtagerne indbetale penge til teleselskabet, men mailen indeholder et ondskabsfuldt program, hackerne kan bruge til at aflæse personlige oplysninger fra ofrets computer.
Tele2 opfangede automatisk svindelforsøget, da afsenderadressen på e-mailen ikke eksisterer, og sikkerhedssystemet har sørget for, at kun meget få Tele2-kunder har modtaget mailen. Kunderne hos andre teleselskaber har dog modtaget den svigagtige mail.
- Når vores navn bliver misbrugt, gælder det om at handle så hurtigt som mulig. Vores alarmsystemer har i dette tilfælde effektivt blokeret for mailen, så den er kun kommet frem til ganske få af vores egne kunder, siger administrerende direktør Thomas Nistrup, Tele2.
- Samarbejdet mellem teleselskaberne har også fungeret upåklageligt. Så alle selskaber har hurtigt og effektivt gjort en stor indsats for at lukke ned for den skadelige e-mail.
Synlighed invitation for hackere
Teleselskabet har netop skiftet design og logo, og markedsfører sig derfor intensivt med gode tilbud. Når vi er ekstra synlige, kan vi blive mål for hackere, mener Thomas Nistrup.
- Vores synlighed på markedet gør nok, at nogle hackere vælger at misbruge netop vores navn. Det bedste råd, vi kan give, er at være kritisk over for e-mails, man ikke forventede at få.
På sin hjemmeside har Tele2 samlet 10 gode råd om, hvordan man genkender ondsindede e-mails og hvad man kan gøre for at undgå hackere. Tele2 samarbejder med politiet om at finde frem til gerningsmændene.
E-mailen ser ud som om, den er sendt fra e-mail adressen betalingsservice@tele2.dk. Den bør ikke åbnes, men i stedet slettes med det samme.
 
 
Show original picture
Hackere har i nat forsøgt at bedrage danske e-mail-modtagere. (Foto: Colourbox.com)
 Also read...
4 January 2007
Pas på phishing
15 December 2006 kl. 8:15
Organiserede IT-bander rekrutterer studerende
8 December 2006 kl. 15:45
Sikkerhedsfirma advarer mod organiseret it-kriminalitet
Tip a friend...
Your name:
*
Your email:
*
To email:
*


0
Post a comment!
Here you may express your opinion.
In order to participate in the debate, you must be logged in.
If you are not a registered user, you can create a new account by following this link. The registration process only takes a minute.
LOG IN
Email:
Password:
Remember me
New user
Forgot password
No comments posted yet.




Latest news
Most read articles
Recent comments
15 May kl. 12:22
Medspil og modspil
15 May kl. 8:20
Kompenser entreprenrøren
23 April kl. 15:16
Danmarks førende skole
19 April kl. 15:26
Skriv en overskrift her!
Last multimedia

All material on this site is protected by the law regarding copyright. Pictures and text may not be copied, sold or distributed further without permission.
Idag.dk is part of Danske Fagmedier ApS
Marielundvej 46 E, DK-2730 Herlev | Tel: +45 70 11 50 23 | Fax: +45 44 85 10 13 | Email:
info@idag.dk